Futbolun Tarihçesi – Futbol Tarihi

Merhaba değerli ziyaretçiler futbolun tarihçesi ve futbol tarihi kısa ve uzun olarak iki şekilde anlattık umarım bu makale sizin için faydalı olur.

Ayrıca makale içerisinde şu konularada yer verilmiştir

  • futbol tarihçesi ingilizce
  • futbol tarihçesi nedir
  • futbol tarihçesi slayt
  • futbol tarihçesi vikipedi
  • futbol tarihçesi özeti

futbolun kuralları, futbolu kim buldu, türkiye’de futbolun tarihçesi, futbolun tarihçesi ve oyun kuralları, futbolun tarihçesi makale, futbolun tarihçesi ingilizce, futbol ne zaman bulundu

Günümüz dünyasında tartışmasız en popüler oyunlardan biri futboldur. Futbol şuan ki şartlara göre 22 kişiyle oynan basit kuralları olan bir takım oyunudur. Ancak Futbolun tarihçesi çok eskilere dayanır.

Futbolun Tarihçesi

futbol tarihiŞuan bile tam olarak çıkış yeri saptanmamış olan futbol, eski ve köklü bir medeniyet olan Sümerlere kadar uzanan bir tarihi vardır. Bir takım arkeolojik çalışmalar bulguları ışığında M.Ö. 2500’lü yıllarda Çinli askerlerin bu oyuna benzer bir oyun oynadığına dair bulgular bulunmuştur. Bulgulara göre askerler,  toprağa 2 adet direk dikip topu bu direklerin arasından geçirmeye çalışmışlardır. Çinli askerler bu oyuna “cuju” ismini vermişler ancak onlar oyundan daha çok idman yapmak için kullanmışlar.

Eski Türklerinde futbola çok benzeyen bir oyunu oynadıklarına isimin ide ‘’tepük’’ koydukları Divan-ı Lügat ’it Türk, Baybars Tarihi gibi eserlerde rastlanılmıştır. Eski mısır Medeniyetinde de bu oyunun oynadığı saptanmıştır. En büyük kanıtı ise duvarlara işledikleri futbol oynayan insanlardır.

futbolun tarihçesiHomeros  “Odissea’’ eserinde top oynayan insanlardan bahsetmiştir. Yunanlılar bu oyunu takımlı ve kurallı bir şekilde oynamış adını da “Epsikyres’’ koymuşlardır(Mö 100). Futbolun tarihçesi şuan oynanan modern halinin temelini Romalı askerler atmıştır. Epsikyres den esinlenen oyuna “Harpastum” ismi verilmiştir. Oyundaki amaç el veya ayak vuruşlarıyla topu karşı alana göndermektir. Bu oyunun orduda kullanılmasının sebebi ise yeni savaş taktikleri kazanmaktır.

Yüz yıllar boyunca değişime girmiş farklı yerlerde farklı şekilde oynanmış olan futbol, ilk olarak İngiltere’de şuan ki modern halini almıştır. 19 Aralık 1863 yılında Futbol Birliği tarafından sistemleştirilmiştir. 21 yüzyıl itibarıyla 200 ü aşkın ülkede 250 milyonu aşmış oyuncu kitlesiyle en popüler spordur.

Kaynakça:

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Futbol

Futbolun Tarihçesi İngilizce

Football history

One of the most popular games undoubtedly in today’s world is futbol. Futbol is a set of games with simple rules that play against 22 people according to the great conditions. However, the history of football is based on very old ones.

futbolun tarihçesi ingilizceThere is a history dating back to the Sumerians, an ancient and well-established civilization. A number of archaeological studies in the light of the findings BC. Findings of the Chinese soldiers playing a game similar to this game were found in 2500 years. According to the findings, the soldiers have tried to get two poles to the ground and try to get permission for these poles. Chinese soldiers gave this game the name “cuju” but they are used to train more than their game. In ancient Turks, when they played a game very similar to soccer, it was found in works such as Divan-ı Lügat ‘it Türk, Baybars Tarihi which they put their ide’ ‘tepe’ ‘. Ancient Egyptian Civilization has also been found to play this game. They are the biggest football players. Homer spoke of the ball players in Odissea. The Greeks put the name “Epsikyres” (100) in the game, and the name of the game is “Harpastum”, which is based on Epsikyres, which is based on the motto “Epsikyres”. The reason for using it in the army is to win new battle tactics.

The football, which has been played in different places in different places that have changed for hundreds of years, has first become modern in Shouki in England. On December 19, 1863, he was systematized by football player. It is the most popular sprout with over 250 million players in over 200 countries throughout the 21st century.

[table id=1 /]

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bahis